MİMARİ KONSEPT

İstanbul’un en değerli lokasyonunda Levent’in gelişim aksı üzerinde yer alan 5. Levent, insan odaklı ve ergonomik bir anlayışın yanı sıra sürdürülebilir bir yaşam merkezi olarak tasarlandı. Modern yaşam merkezi olarak sembolleşen Levent’lerin tarihsel misyonunu üstlenen 5. Levent, İstanbulluların özlemini duyduğu yeni bir semt olarak inşaa ediliyor.

TEM otoyolu üzerinde, Alibeyköy kavşağında yer alan 5. Levent, Büyükdere Caddesi ve Maslak gibi İstanbul’un önemli iş ve yaşam merkezlerine sadece 7 km mesafede bulunmaktadır. Mevcut ve planlamakta olan büyük toplu ulaşım projelerininkesişim noktasındayer alan 5. Levent, 3.Havalimanı direkt bağlantı imkânı ve 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Avrupa Yakası başlangıç noktasında yer alan eşsiz konumu ile ön plana çıkmaktadır.

“Daha fazla yeşil, daha gerçek yeşil” hedefi ile 5. Levent, proje alanının %50 den fazlası etkileyici bir doğal peyzaj alanı olarak tasarlanmıştır. Vaziyet planındaki bütün blokların, bu etkileyici doğal peyzaj alanına hâkim olması sağlanmıştır. Bölgenin iklimine uygun zengin bitki örtüsü, muhteşem bir göl konseptininetrafına yerleştirilmiştir. Yürüyüş yolları, bisiklet parkurları, kır bahçesi, farklı aktiviteleri barındıran çocuk oyun alanlarıyla, doğal ortamda keyifli bir ortak yaşam alanı oluşturulmuştur. Zengin peyzaj ve doğal ortamın yanı sıra 5. Levent yaklaşık 54.000,00 m²’lik doğal bir kent parkına da komşudur.

Toplam 141.600,00 m²’ lik alan üzerinde; 17 ayrı blok ve 2 ayrı mahalle olarak tasarlanan 5. Levent, farklı yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlarına hitap eden, çeşitli büyüklüklerdeki 50 farklı tipten oluşan 2288 adet daireden ve yaklaşık 4.000,00 m²’ lik 5.Levent Çarşı’dan oluşmaktadır. 5. Levent’te 1+1’den 4+1’e kadar çeşitli büyüklüklerde daireler bulunmaktadır. Projenin iddialı yönlerinden biriside otoparklarıdır. Önce insan ilkesi ile 2288 daireli 5.Levent’te 3518 araçlık kapalı otopark imkânı sağlanmıştır. Misafir otoparkları hariç açık otopark yapılmamıştır. Tasarımındaki bir başka önemli nokta ise otoparklar mümkün olduğu kadar blokların ve iç yolların altlarında çözümlenmiş, böylece yeşil alanların gerçek yeşil alanlar olması sağlanmıştır. Ayrıca kapalı otoparkların giriş çıkışları ana girişlerin karşısında tasarlanarak, mümkün olduğu kadar proje alanı içerisindeki iç yollarda araç trafiğini acil durumlar hariç azaltmak hedeflenmiştir.

2 adet aktiviteli çocuk havuzu, 2 adet büyük havuzu, kapalı yüzme havuzu ve spor merkezi, açık spor alanları ile 5.Levent’te zengin bir sosyal yaşam ortamı oluşturulmuştur.Bütün yaşayanların temel ihtiyaçların karşılayacak büyüklükte tasarlanan çarşı konseptiyle ise semt sakinlerinin tüm temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılaması sağlanmıştır.